Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego w Norwegii

Opis:

Kobiecie, która w Norwegii urodzi dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński. Musi ona jednak spełniać określone warunki. Zasiłek macierzyński w Norwegii uzyskuje kobieta, która w ciągu 6 z 10 miesięcy przed urodzeniem potomka osiągała dochód w wysokości 0,5 G. Ciekawe jest, że posiadając taki dochód, matka może pobierać świadczenie już 3 tygodnie przed planowanym porodem. Po urodzeniu dziecka może go nadal pobierać przez minimum 6 tygodni.

Po tym okresie, jeżeli rodzice wypracowali sobie prawo do urlopu i zasiłku rodzicielskiego, mogą go podzielić między siebie. Każdemu wówczas przysługuje po 15 tygodni opieki nad maluchem, pozostała część czasu jest wspólna do dowolnego podziału.

Norweskie prawo pozwala także na wybór długości urlopu. Jeżeli rodzice wybiorą 49 tygodni, wówczas otrzymają 100% świadczenia, a jeśli 59 tygodni — jedynie 80%.

Ci, którzy od niedawna mieszkają i pracują w Norwegii i nie znają przepisów obowiązujących w tym kraju, mogą zgłosić się do pnc-group.no — firmy, która pomaga zagubionym rodakom w poznaniu obowiązującego w Norwegii prawa. 

Dodano: 05-12-2018

Polsk Norsk Consulting


WWW: https://pnc-group.no/

Grensevegen 23, 43-65 Nærbø

Tel: +47 46 237 837

Oceń firmę (0 z 0 głosów)

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego w NorwegiiNie zamieszczono jeszcze komentarzy.


W Okolicy